پست ها

معرفی انواع طرح پارچه | کدام طرح مناسب شماست؟

طرح پارچه

وقتی شروع به ساخت استایل برای خود می کنید، ممکن است به نظر برسد که تنوع بسیار زیادی از طرح پارچه برای انواع لباس وجود دارد. در حالی که ممکن است گاهی چهارخانه و راه راه برای افراد، فراموش نشدنی باشند و الگوهای دیگر مانند ایکات و تویل ممکن است جذاب نباشد یا برعکس. برای آشنایی با انواع اصلی الگوهای پارچه، ادامه مطلب را بخوانید تا بتوانید با اطمینان سبک استایل خود را به روز کنید.

انواع طرح پارچه: طرح های ساده

 

طرح پارچه ساده

 

شورون (Chevron)

شورون یک طرح پارچه جالب است که از نوارهای زیگزاگ تشکیل شده است. راه راه ها اغلب از دو رنگ متضاد و متناوب مانند سفید و قرمز روشن ساخته می شوند. این یک الگوی همه کاره است که با طیف وسیعی از سبک‌ها، از سنتی تا مدرن، ست می شود و خطوط تیز و هندسی آن تضاد بسیار خوبی را با الگوهای ارگانیک‌تر ایجاد می‌کند. سعی کنید استایل های مخصوص در فضای باز خود را با بافتنی های شورون تزئین کنید تا کمی از توجهات به سمت شما باشد.

چهارخانه و شطرنجی (Plaid & Checkered)

طرح پارچه چهارخانه که منشأ آن در اسکاتلند است، یک طرح پارچه رایج است که با استفاده از خطوط افقی و عمودی همپوشانی دارد. این راه راه ها یک الگوی علامت دار مشخص را تشکیل می دهند که معمولاً با نوارهای نازک به رنگ روشن برجسته می شود. طرح چهارخانه در استایل های سنتی یا کلاسیک به خوبی کار می کند. به عنوان مثال، با یک کت چهارخانه می توانید یک استایل وینتیج (Vintage) جذاب و کلاسیک بسازید.

 

طرح پارچه شطرنجی از مربع های کنار هم در رنگ های متناوب تشکیل شده اند که جلوه ای ساده و در عین حال چشمگیر ایجاد می کنند. مانند چهارخانه، پارچه شطرنجی با بسیاری از سبک ها، به ویژه استایل های فانتزی، کلاسیک و… به خوبی کار می کند.

نقطه نقطه یا خال خالی (Polka Dot)

طرح پارچه خال خالی از نقاط هم اندازه و با فاصله مساوی روی یک پس زمینه یکدست تشکیل شده است. نقاط می توانند بسیار بزرگ یا بسیار کوچک باشند و معمولاً در زمینه رنگی سفید هستند. رنگ این خال‌ ها معمولاً بسیار شاد هستند و تقریباً در هر سبکی می‌توانند به عنوان یک قطعه برجسته عالی عمل کنند. اگر از استایل های فانتزی و رنگی استفاده می کنید، این طرح می تواند یک ایده جذاب برای استایل شما باشد.

راه راه (Striped)

طرح پارچه راه راه یکی از اساسی ترین عناصر برخی طرح های پارچه است که از راه راه های بلند و موازی تشکیل شده است. برخی از الگوهای راه راه شامل راه راه هایی با عرض یکسان هستند، در حالی که برخی دیگر از نوارهایی با عرض های متفاوت برای افزایش جذابیت بصری استفاده می کنند. راه راه ها در هر استایلی عالی به نظر می رسند و به خوبی با الگوهای مختلف ست می شوند. سعی کنید از یک کت و شلوار با طرح پارچه راه راه ظریف استفاده کنید تا به استایل کلاسیک خود ظرافت ببخشید.

انواع طرح پارچه: طرح های پر جزییات

 

طرح پارچه با جزییات

 

بته جقه یا گل دار (Paisley)

طرح پارچه پیزلی یا بته جقه از اشکال سنتی بته جقه و گل‌دار، معمولاً با استفاده از رنگ‌های بهاری تشکیل می شود. از این طرح پارچه می توانید برای استایل های هنری، فانتزی یا حتی غیر رسمی استفاده کنید. ممکن است برخی از طرح های گلدار را روی پیراهن های هاوایی مشاهده کرده باشید. این طرح برای یک روز استایل راحت، خنک و تابستانی بی نظیر است.

چهار ورقی (Quatrefoil)

طرح پارچه چهار ورقه ای به طور سنتی از چهار دایره همپوشانی تشکیل شده است که از بیرون برای ایجاد یک شکل گل مانند زاویه دار شده است. شکل‌های مورد استفاده در الگوهای چهار ورقی، تنوع زیادی دارد، اما بیشتر الگوها از خطوط منحنی و مستقیم تشکیل شده‌اند که شبکه‌ای از اشکال هندسی ساده یا اجزای الماس مانند را تشکیل می‌دهند. الگوی چهار ورقی در استایل های سنتی و کلاسیک به خوبی ست می شود، اما مراقب تزئین با طرح پارچه چهار ورقی زیاد باشید، زیرا این الگو می تواند به سرعت استایل شما را شلوغ کند.

اگر تصمیم به استفاده از این طرح پارچه در استایل خود را دارید، بهتر است از رنگ های خنثی استفاده کنید تا جلوه ای ملایم بسازید.

مدال یا مدالیون (Medallion)

طرح پارچه مدالیون معمولا از مدال های پیچیده، گرد و رنگ های روشن تشکیل شده است. اجزای مدال معمولا با طرح های متقارن گل تزئین می شوند. این مد بسیار متنوع است و تقریباً در هر سبکی می توان از آن استفاده کرد. استفاده از این سبک، بیشتر در مدل ها و طرح های دکوراسیون های داخلی انجام می شود اما اگر از این طرح برای استفاده از استایل خود استفاده می کنید، مطمئن شوید که استایل شما کلاسیک یا سنتی باشد.

بخوانید:  نکات زیبا بودن کت و شلوار مردانه

هندسی (Geometric)

طرح های هندسی شامل استفاده از اشکال ساده و انتزاعی برای ایجاد یک الگو است. این الگوها شامل اشکالی هستند که می توانند با هم ترکیب شوند یا با هم تطبیق داده شوند، روی هم قرار بگیرند یا پخش شوند و به طور منظم یا تصادفی قرار گیرند. این طرح پارچه برای استایل های رسمی و کلاسیک مناسب نیست و بهتر از آن برای محیط های غیر رسمی و صمیمی تر استفاده کنید.

پوست حیوانات (Animal Print)

پارچه با چاپ طرح حیوانی طرح های خز و پوست حیوانات را به تصویر می کشد. برخی از الگوهای رایج عبارتند از: طرح پوست مار، طرح راه راه ببر، طرح گورخری و طرح پوست گاوی. این الگوها در رنگ های طبیعی و تنوع رنگ های روشن یافت می شوند. پارچه‌های طرح حیوانی در استایل های شیک کاملا غیر رسمی به خوبی ست می‌ شوند. برای مثال، شلوار های چرمی که از این طرح استفاده می کنند برای میهمانی های غیر رسمی و صمیمانه گزینه ای جذاب می باشند.

چاپ گرافیکی (Graphic Print)

طرح پارچه گرافیکی معمولاً شامل تکرار یک تصویر یا متن کوچک است که یک الگو را تشکیل می دهد. این چاپ‌ها از نظر سبک بسیار متنوع هستند و به اتاق خواب کودکان (الگوهای شامل کامیون‌ها، توله‌سگ‌ها، پری‌ها و غیره)، خانه‌هایی با سبک گلم (الگوهای مربوط به برج ایفل، متن شکسته و غیره) و خانه‌های روستایی (الگوهای شامل چوب درختان) می‌آیند. معمولا سبک های گرافیکی برای لباس در دسته بندی غیر رسمی و مدرن طبقه بندی می شوند. فراموش نکنید که برای استفاده از این طرح پارچه، برای شلوغی بیش از حد لباس زیاده روی نکنید.

انواع طرح پارچه: طرح های پیچیده

 

طرح پارچه پیچیده

 

دمشقی (Damask)

طرح پارچه دمشق معمولا روی پارچه های ضخیم تر اجرا می شود که در دو طرف آن نقش و نگار گلی تکراری قابل مشاهده است. طرح پارچه دمشقی از چین سرچشمه گرفته است و مدت‌هاست که به عنوان یک پارچه لوکس شناخته می‌شود. در حالی که از نظر فنی یک الگو نیست، الگوهای به سبک دمشقی را می توان بر روی پارچه یا کاغذ دیواری چاپ کرد تا جایگزینی مقرون به صرفه برای پارچه هایی که با این طرح بافتهمی شوند، باشد. پارچه دمشقی معمولاً به سبک سنتی است، اما به‌روزرسانی‌های مدرن با رنگ‌های روشن می‌تواند در استایل های غیررسمی به خوبی پدیدار شود.

نمونه ای از تطبیق پذیری طرح دمشقی، پلیور هایی با این طرح می باشند.

گلدار (Floral)

الگوهای گلدار از نظر سبک بسیار متفاوت هستند – از تک رنگ تا رنگارنگ و از الگوهای تکراری تا طرح های انتزاعی. سبک شما هر چه باشد، احتمالاً یک الگوی گلدار متناسب با استایل خود پیدا خواهید کرد. بیشتر الگوهای گل به راحتی در سبک های سنتی و غیررسمی قرار می گیرند. این مدل طرح نیز برای آقایان، بیشتر در پیراهن های هاوایی و غیررسمی، و برای بانوان بیشتر برای شال و لباس استفاده می شود.

ایکات (Ikat)

ایکات یک پارچه سنتی اندونزیایی است که قبل از شروع بافت با نخ های رنگرزی طرح می شود. الگوهای ایکات متفاوت است، اما اغلب شامل تکرار اشکال الماس مانند و پرآذین است. تولید پارچه ایکات بسیار دشوار است و می تواند بسیار پرهزینه باشد. اگر ظاهر ایکات را دوست دارید، می توانید پارچه ای با طرح ایکات چاپ شده نیز خریداری کنید. ایکات معمولاً در خانه های سنتی یافت می شود، اما می توان آن را با سبک های معاصر به عنوان یک قطعه برجسته یا در رنگ های روشن تطبیق داد. یک پلیور یا دورس با این طرح، می تواند یک استایل سنتی جذاب به شما ببخشد.

 

در کل انواع بسیار زیادی از طرح های پارچه موجود می باشد که هرکدام برای یک نوع استایل و سلیقه های متفاوت می باشد. گاها از این مدل از پارچه ها می توان برای تزیین خانه و دکوراسیون داخلی نیز استفاده کرد. ممکن است شما هرکدام از این پارچه ها را انتخاب کنید، اما مطمئن شوید که در استفاده این طرح ها زیاده روی نکنید. زیاده روی در استفاده از لباس ها و پارچه های طرحدار باعث جلب توجه زیاد و غیرمعمول می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *