پست ها

نکات کت و شلوار اداری مردانه

کت و شلوار اداری

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید کـه چطور کت و شلوار اداری بپوشیم و چه تفاوتی با دیگر کت و شلوار ها دارند. ما در مطالب پیشین، شما را با انواع کـت ها (اسپورت، بلیزر و کـت و شـلوار) آشنا کردیم و حالا می خواهیم بـه سراغ آشنایی با انواع کـت و شـلوار های رسمـی برویم و با نکات پوشش کـت و شـلوار آشنا شویم.

نکات اساسی در پوشیدن کت و شلوار اداری


کت های رسمـی کـه همراه با شـلواری از جنس و رنگ خود هستند همواره انتخاب اصلی مردان می باشند. کسانی کـه بیشتر در موقعیت های رسمـی قرار می گیرند حتما یک یا چند دست کـت و شـلوار در کمد خود دارند. با این حال همه کسانی کـه از کـت و شـلوار اسـتفاده می کنند از نحوه اسـتفاده درست آنها اطلاع چندانی ندارند. پس بیایید تا با نکات شیک پوشی آقایان با کـت و شـلوارهای رسمـی بیشتر آشنا شویم.

اگر بخواهیم کـت‌ها را براساس چاک دسته بندی کنم:

دسته اول: هیچ چاکی ندارند.

دسته دوم: کـت هایی کـه فقط یک چاک و آنهم در وسط کـت می باشد.

دسته سوم: کـت هایی کـه دو چاک دارند کـه در دو طرف کـت می باشد.

معمولاً برای محیط‌ های رسمـی از کـت‌ های دوچاک اسـتفاده می شوند اما به سلیقه فردی که می پوشد هم بستگی دارد، کـت های تک چاک برای افرادی مناسب می باشد کـه بیش‌ از اندازه چاق هستند و یا در قسمت پشت درشت اندام هستند و دسته‌ ی سوم برای افرادی مناسب می باشند کـه لاغر یا قد بلند هستند کـه باعث تناسب بین شانه‌ ها یا قسمت پایینی بدن می شوند.

مدل های اداری ما رو دیدی؟

کت و شلوار رنگ ذغالی کد 1431

2,880,000 تومان6,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ ذغالی کد 1431: اگر به دنبال یک رنگ لوکس، باوقار، قدرتمند، پر رمز و راز و در عین حال ساده هستید، رنگ مشکی بهترین و جذاب‌ترین گزینه است. رنگ مشکی می‌تواند به افراد و محیط خانه و کار، هوای اقتدار، هوش و پرستیژ بدهد. با استفاده از این رنگ نگران ست رنگی نخواهید بود.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار رنگ طوسی کد 1430

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ طوسی کد 1430: طوسی یک رنگ خنثی به حساب می‌آید که امروزه در صنعت مد بسیار پرطرفدار است. رنگ طوسی نمادی از عقل، سازش، بلوغ و مسئولیت است که آن را رنگ محافظه‌کارانه، زیبا و جذاب نیز می‌دانند. اگر قصد دارید از رنگ طوسی در لباس‌های خود استفاده کنید جالب است بدانید که به‌طورکلی لباس‌های رنگ طوسی آرامش و خونسردی به همراه می‌آورند.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار رنگ طوسی آبی کد 1429

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ طوسی آبی کد 1429: طوسی آبی از گروه رنگ خاکستری، رنگی است که ترکیبی از رنگ آبی را در خود دارد و به این علت در گروه رنگ های سرد قرار می‌گیرد. پس رنگ طوسی آبی ترکیبی از رنگ‌های مشکی، سفید و کمی آبی است. مثلاً ترکیب رنگ سرمه‌ای با سفید به تولید رنگ طوسی آبی منجر می‌شود.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار رنگ ذغالی کد 1428

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ ذغالی کد 1428: کت و شلوار ذغالی با رنگی که شبیه به ذغال زده شده است، شکل و شمایلی جالب و متفاوت را به لباس می‌بخشد. این محصول با رنگ غالب خاکستری تیره تولید می‌شود و معمولاً با ترکیب رنگ‌های دیگر مثل سفید، نقره‌ای و طلایی جذاب می شود.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار رنگ خاکستری کد 1427

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ خاکستری کد 1427: خاکستری به دلیل خنثی بودن یک رنگ استاندارد در جامعه مدرن است و آن را به رنگی بسیار متنوع تبدیل می کند. اگرچه در سراسر جهان چیزهای خاکستری بی شماری وجود دارد، اما به عنوان یکی از کم علاقه ترین رنگ ها در تحقیقات جهانی به نظر می رسد.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار رنگ مشکی کد 1426

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ مشکی کد 1426: این محصول با استفاده از رنگ مشکی که یک رنگ خنثی و تیره می باشد، تولید شده است. رنگ مشکی را می توان یک رنگ بدون محدودیت دانست؛ چه از لحاظ ست کردن با لباس های دیگر و چه از لحاظ موقعیتی.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار رنگ سرمه ای کد 1425

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ سرمه ای کد 1425: با استفاده از پارچه رنگ سرمه ای تولید شده است؛ این رنگ از تناژ تیره رنگ آبی می باشد که از لحاظ روانشناسی، نماد آرامش است. تیره بودن این رنگ باعث شده تا سرمه ای به یک رنگ خنثی تبدیل شود تا برای استفاده در محیط های مختلف محدودیتی نداشته باشد.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار لوپیناس رنگ دودی کد 1405

قیمت اصلی 5,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 4,200,000 تومان است.
کت و شلوار لوپیناس رنگ دودی
برش : اسلیم فیت سایزبندی : 46-48-50-52-54-56 پارچه : یونسا الیاف : 55% پلی استر و 45% پشم مدل : دو دکمه دو چاک یقه کنت

 

انتخاب کـت براساس دکمه ها و تعداد بستن دکمه ها

در بخش بعدی اگر بخواهم کـت ها را براساس دکمه های آنها دسته بندی کنم:

دسته اول: کـت‌ هایی کـه فقط یک دکمه در وسط دارند و شما زمانیکـه ایستاده اید یا در حال راه رفتن هستید، باید این دکمه را ببندید.

دسته دوم: کـت‌ هایی هستند کـه دو دکمه هستند و در زمان راه رفتن یا ایستادن باید دکمه بالایی را ببندید ودکمه پایینی را همیشه باز بگذارید.

دسته سوم: کـت هایی کـه سه دکمه هستند کـه باید دکمه وسط را ببندید و دکمه پایینی را همیشه بازبگذارید، البته دکمه اول و در بالا کاملاً اختیاری می باشد و شما می توانید آنرا باز بگذارید یا ببندید (اگر راحت هستید می‌توانید دکمه را ببندید و اگر احساس تنگ بودن می کنید، می توانید باز بگذارید)

رنگ برای کت و شلوار رسمی یک فاکتور مهم است

رنگ‌ هایی کـه برای محیط‌ های رسمـی پیشنهاد می‌ شود یکی از این چهار مورد می باشد:

۱. سرمه‌ ای

۲. مشکی 

۳. قهوه‌ ای تیره

۴. خاکستری تیره

خصوصیت مشترک تمام این رنگ‌ها این هست کـه همه آنها تیره هستند، پس تیره بودن رنگ کـت و شـلوارهای رسمـی را در الویت انتخاب خود قرار دهیم.

جنس و مدل پارچه کـت و شـلوار چگونه باشد؟

باید کاملاً ساده و بدون طرح باشد، اما بعضی افراد شاید بخواهند سلیقه ای انتخاب کنند و کـت و شـلواری طرح‌ دار بپوشند، در این صورت اگر طرح‌ دار می باشد باید تفاوت رنگی بین طرح کـت و شـلوار با رنگ اصلی کـت و شـلوار نباشد و همچنین طرح‌ ها و خط‌ های کـت و شـلوار نازک باشد و درشت نباشد.

بخوانید:  انواع مختلف جیب کت و شلوار

مایکل باسـتین، طراح معروف در مورد تصمیم درست درباره پاچه دوبل می گوید:

«من پاچه دوبل شـلوار را با هر پارچه ای دوست دارم. البته در پارچه های سنگین تر مثل مخمل کبریتی و فاسـتونی، پاچه دوبل یک مزیت دیگر هم دارد و آن اینکـه بـه شـلوار وزن بیشتری می دهد تا خوب خودش را بیندازد.

اگر قرار اسـت پاچه شـلوار را دوبل (پاکـتی) کنید، پهنای آن را ۴.۵ سانتیمتر کنید. ۹۰ درصد آقایان شـلوار کلاسیک را ترجیح می دهند کـه جلوی پاچه بـه نوک کفش مماس می شود و پشت آن بـه بالای پاشنه کفش می خورد.

این همیشه جواب می دهد، ولی اگر کارتان را بلدید، پس می توانید کمی با پاچه بازی کنید و آن را تا قوزک پا برسانید. وقتی پیش خیاط می روید کفش موردنظرتان را هم ببرید و هنگام پرو بپوشید تا اندازه درست دست خیاط بیاید و همیشه این قاعده قدیمی یادتان باشد: “دو بار اندازه بگیرید و یک بار ببرید.” کوتاه کردن قد شـلوار آسان اسـت، ولی بلندتر کردن آن غیرممکن اسـت!»

چند نکـته کوتاه و مهم در پوشیدن کت و شلوار

 • کـت درست اندازه تن اسـت یا ارزش پوشیدن ندارد.
 • برای آنکـه مطمئن شوید کـت و شـلوار درست اندازه تنتان اسـت، خیاط خوب پیدا کنید.
 • پوشیدن کـت دو دکمه با یقه باریک هیچ وقت اشـتباه نیست، برعکس هم کلاسیک اسـت و هم کاملاً مدرن.
 • شـلوار باید نسبتاً جذب و باریک و در قسمت قوزک فقط کمی گشاد باشد.
 • قد کـت باید بـه اندازه ای باشد کـه بـه راحتی بتوانید دستتان را در جیب شـلوارتان بگذارید، اگر نمی توانید، کـت تان زیادی بلند اسـت.
 • همیشه کمی از سر آستینتان باید از آستین کـت بیرون بزند. این نشانه آقایان خوش پوش اسـت.
 • طبق فصل کـت و شـلوار بپوشید. در تابستان پارچه کـتان و در زمستان فلانل، مخمل کبریتی و پشمی بپوشید.
 • اگر قرار اسـت کـت و شـلوار طرحدار بپوشید، طرح های ساده تری انتخاب کنید.
 • اگر می خواهید کـت و شـلوار خوش دوخت و اندازه ای داشته باشید، بدهید برایتان بدوزند. کـتی کـه برای شما دوخته شده ارزش پولی کـه پرداخت می کنید دارد.

کت و شلوار برای اداره

چند اشـتباه در اسـتفاده از کـت و شـلوار رسمـی کـه باید حتما پرهیز کنیم

در بالا برخی از این اشـتباهات را توضیح داده ایم ولی در زیر تیتر وار با اهمیت آنها آشنا می شویم. خود من هم در بسیاری موارد چنین اشـتباهاتی را مرتکب شده ام. شما چطور؟

اشـتباه اول : بستن همه ی دکمه های کـت


زمانی کـه می بینید روی کـت دکمه دارد بـه این معنا نیست کـه باید همه ی دکمه ها بسته شوند.
در مقاله ی کاملی راهنمای دکمه های کـت را برای شما ارائه کرده ایم.

اشـتباه دوم: مشخص نبودن آستین پیراهن از کـت

هیچ چیزی بدتر از این نیست کـه کـتی بپوشید کـه آستین های آن بـه اندازه ای آویزان باشد کـه آستین های پیراهن مشخص نشود انگار کـه کـت پدرتان را پوشیده اید.
بنابراین توصیه می کنیم کـه حدود نیم تا یک و نیم سانتی متر از آستین پیراهن مردانه مشخص باشد.

اشـتباه سوم : کفش نامناسب پوشیدن

زمانی کـه کـت و شـلوار یعنی رسمـی ترین لباس مردانه را می پوشید باید سایر لباس ها از جمله کفش ها رسمـی و شیک باشند، اسـتفاده از کفش هایی کـه کژوال باشند کل اسـتایل شما را خراب می کند.

اشـتباه چهارم : زمانی کـه زیرپوش از روی پیراهن مردانه مشخص باشد

بـه ویژه زمانی کـه از کروات اسـتفاده نمی کنید و دکمه ی بالایی پیراهن مردانه باز باشد و زیرپوش شما یقه ی گرد داشته باشد و مقداری از آن دیده شود فاجعه اسـت.
یا زمانی کـه پیراهن مردانه شما نازک باشد و حالت زیرپوش شما از روی پیراهن مردانه مشخص شود!
بنابراین زمانی کـه از زیر پیراهن مردانه زیرپوش می پوشید دقت کنید کـه نازک و چسبان باشد و تا حد امکان یقه ی هفت داشته باشد کـه از یقه ی لباس دیده نشود.

اشـتباه پنجم: وقتی اندازه شـلوار درست نباشد

زمانی کـه شـلوار شما بسیار کوتاه باشد کـه بالای کفش بایستد یا انقدر بلند باشد کـه نیمی از کفش را بپوشاند.
یک اندازه مناسب زمانی اسـت کـه تا یک حد مناسبی روی کفش بایستد.

اشـتباه ششم: زمانی کـه طول کروات بسیار بلند باشد

انتهای کروات باید دقیقا در مرکز کمربند یعنی روی سگک قرار بگیرد.
بلندتر یا کوتاه تر بودن آن می تواند اسـتایل شما را خراب کند.

اشـتباه هفتم: پوشیدن کـت رسمـی با شـلوار جین

این کار مثل پوشیدن جوراب با صندل اسـت.
هم کـت و شـلوار و هم شلوار جین در دو سمت طیف اسـتایل قرار دارند یکی کاملا رسمـی و دیگری کژوال اسـت.
پوشیدن هر دو با هم بسیار نامناسب اسـت.

فراموش نکنید کـه شیک پوشی بصورت رسمـی با کـت و شـلوار بسیار جذاب اسـت و در قدم اول این ظاهر یک فرد در هر موقعیتی ست کـه می تواند شخصیت او را نشان دهد. امیدوارم این نکات بتواند شما را در رعایت یک پوشش رسمـی با کـت و شـلوار کمک نماید. در مطالب بعدی در مورد نکات شیک پوشی آقایان و اسـتفاده از انواع اسـتایل ها صحبت خواهیم کرد.

سوالات متداول

FAQ

هنگام انتخاب کت و شلوار اداری، عواملی مانند تناسب، پارچه و رنگ را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که کت و شلوار مناسب است و متناسب با فرم بدن شما است. پارچه های باکیفیت مانند پشم یا ترکیبات پشمی را انتخاب کنید که بادوام و راحت هستند. رنگ های کلاسیک مانند آبی سرمه ای، خاکستری زغالی یا خاکستری متوسط را انتخاب کنید، زیرا همه کاره و حرفه ای هستند.

کت و شلوار اداری باید به خوبی برای ظاهری جلا و حرفه ای مناسب باشد. ژاکت باید رو شانه ها را بدون چروک بیش از حد بنشیند. آستین‌ها باید درست بالای انگشت شست ختم شوند و قسمت کوچکی از سرآستین پیراهن نمایان شود. شلوار باید ساق صاف و صافی داشته باشد و روی کفش کمی شکسته شود و به راحتی دور کمر و بدون افتادگی قرار گیرد.

هنگام هماهنگ کردن پیراهن ها و کراوات ها با کت و شلوار اداری، رنگ ها و الگوهای مکمل را انتخاب کنید. یک پیراهن لباس سفید یا آبی روشن یک انتخاب همه کاره است که به خوبی با اکثر رنگ های کت و شلوار ست می شود. برای کراوات، الگو یا رنگی را انتخاب کنید که مکمل کت و شلوار و پیراهن باشد و اطمینان حاصل کنید که پهنای کراوات با پهنای برگردان کت و شلوار مطابقت دارد. از الگوهای بیش از حد جسورانه یا حواس پرتی خودداری کنید و رویکرد محافظه کارانه تری را انتخاب کنید.

اکسسوری در واقع می توانند ظاهر کلی یک کت و شلوار اداری را بهبود بخشند. اضافه کردن یک گیره کراوات خوش سلیقه، یا یک ساعت شیک را در نظر بگیرید تا این مجموعه را ارتقا دهید. با این حال، به خاطر داشته باشید که وقتی صحبت از اکسسوری در یک محیط حرفه ای به میان می آید، باید کمتر باشد. اکسسوری هایی را انتخاب کنید که ظریف، هماهنگ و کامل باشند به جای اینکه بر آن غلبه کنند.

نگهداری و مراقبت مناسب از کت و شلوار برای سالم نگه داشتن کت و شلوار اداری و اطمینان از ماندگاری آن بسیار مهم است. دستورالعمل های مراقبت از پارچه خاص را دنبال کنید و از خشکشویی بیش از حد خودداری کنید، زیرا می تواند باعث خراب شدن پارچه شود. کت و شلوار را روی چوب لباسی مناسب آویزان کنید تا شکل خود را حفظ کند و برای از بین بردن چین و چروک آن را برس یا بخار دهید. کت و شلوارهای خود را به طور مرتب تعویض کنید تا بین لباس ها استراحت کنند، که به آنها کمک می کند شکل و طول عمر خود را حفظ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *