پست ها

راهنمای مراقبت از کفش | آموزش جامع نگهداری از کفش

مراقبت از کفش

مراقبت از کفش، مسأله مهمی است. انواع کفش ها نیاز به نگهداری و تمیز کردن دارند. کفش چرم و کفش بارانی و … همه و همه نیاز به مراقبت دارند. هر چه بیشتر مراقب کفش‌هایتان باشید، بیشتر در موقعیت‌های سخت دوام می‌آورند. کفش‌ها نشان‌دهنده شخصیت هستند و هر چه بیشتر به آن‌ها برسید، درواقع به شخصیت خود اهمیت می‌دهید. جنس و دوخت همه کفش ها یکسان نیست به همین دلیل رفتار ما نیز باید با آنها فرق داشته باشد. برای داشتن کفش های زیبا و سالم که عمر بیشتری داشته باشند باید چند نکته را در نظر گرفته و به آنها توجه نمائید.

نحوه مراقبت از کفش های مختلف

کفش ها نقش مهم در استایل شما را بر عهده دارند که نیاز به نگهداری و مراقبت بسیار دارند .جنس و دوخت همه کفش ها یکسان نیست به همین دلیل مراقبت از کفش ها نیز باید فرق داشته باشد. برای داشتن کفش های زیبا و سالم که عمر بیشتری داشته باشند باید چند نکته را در نظر گرفته و به آنها توجه نمائید.

خرید کفش با کیفیت

اولین نکته مهمی که باید در نظر گرفته شود توجه و دقت در جنس و نوع دوخت کفش در هنگام خرید است. جنس نامرغوب کفش دلیل زود پاره شدن آن است، علاوه بر این دوخت نامناسب نیز باعث جدا شدن زودهنگام کفش می شود. برای خرید کفش هایی که برای مدتی، مد روز هستند و طراحی عجیبی دارند نباید پول زیادی پرداخت شود در عوض به جای آن می توان دو تا سه جفت کفش خریداری کرد که در همه جا بتوان از آنها استفاده کرد.

 

نگهداری از کتونی سفید

 

پوشیدن کفش متناسب با آب و هوا

هنگامی که می دانید برف و باران خواهد بارید باید کفش مناسب بپوشید، حتی کفش های ضد آب هم تا حدی توانایی تحمل دارند، در صورت بارندگی شدید و غیر منتظره بلافاصله رطوبت اضافی کفش را بگیرید و پس از خارج کردن کفش، با روزنامه آن را پر کنید تا حالت کفش حفظ شود. کفش را نباید در جلوی بخاری یا شوفاز قرار دهید زیرا باعث خشک شدن سریع کفش می شود. اگر کفشتان از جنس چرم می باشد ممکن است کفش های چرم ترک بردارند.

قرار دادن کفش در مکان مناسب

کفش ها را باید در جایی نگهداری کرد که از نور مستقیم خورشید، وارد شدن ضربه به کفش، فشار، رطوبت و غبار حفظ گردد. بهترین گزینه برای مراقبت از کفش، جاکفشی می‌باشد به شرطی که در داشته باشد. بعد از استفاده به مدت یک ساعت اجازه دهید که کفش شما از رطوبت خشک شود و سپس آن را در جا کفشی قرار دهید. کفش های مجلسی را با کفش های روزانه خود جدا کنید و در جا کفشی فاصله مناسب بین هر کفش را رعایت کنید تا رطوبت و بوی کفش های دم دستیتان روی کفش ها مجلسی تاثیر نگذارد.

بستن بند کفش ها در هر دفعه

اگر از کفش بندی استفاده می کنید توجه داشته باشید که بندهای آن را کاملا باز یا می بندید . برخی افراد از روی تنبلی فقط یک بار بندها را کمی سفت می کنند تا در هر بار استفاده، نیازی به باز و بسته کردن آن ها نباشد. این کار باعث می شود برای پوشیدن کفش یا درآوردن آن، فشار بیشتری به کفش وارد شده و عمر آن کم شود.

 

مراقبت از کتونی

 

خرید کفی طبی

کفش های ورزشی به کفی نیاز دارند زیرا بیشتر مورد استفاده قرار می کیرند و فشار زیادتری به کف پا وارد می کنند. بهترین گزینه برای مراقبت از کفش های ورزشی یا دم دستی، کفی های طبی هستند که در داروخانه ها موجود می باشد. کفی های متفرقه و ارزان قیمت آسیب بیشتری به پا و کفش می زنند. خرید کفی طبی مناسب نه تنها از پای شما مراقبت می کند، بلکه باعث می شود به کف کفش نیز آسیب کمتری وارد شود. در نتیجه خرید یک کفی مناسب بدون توجه بیش از حد به قیمت برابر است با مراقبت از کفش های شما.

شستشوی کفش ها هر دو هفته یکبار

کفش های اسپرت را بهتر است که هر دو هفته یکبار بشویید تا از بو گرفتن کفش جلوگیری کرده و عمر آن ها را زیاد کنید. تمیز نگه داشتن و شستشوی کفش ها باعث مراقبت از کفش ها، حفظ ظاهر و نو ماندن آنها می شود. اینکار باعث می شود تا علاوه بر مراقبت از کفش از پا و پوست خود نیز مراقبت کنید تا هزینه های درمانی زیادی را متقبل نشوید.

بخوانید:  نقش رنگ در مد مردانه

 

نگهداری از کفش چرم

 

مراقبت از کفش های چرم

همیشه این را شنیده‌ایم که کفش‌ چرمی نسبت به دیگر انواع کفش وجهه و جذابیت بیشتری داشته و در عین حال به دلیل داشتن کیفیت بالاتر، طول عمر بیشتری هم دارد؛ اما در عمل بیشتر ما بعد از خرید یک جفت کفش چرمی از چنین کاری پشیمان می‌شویم، چراکه به نظر می‌رسد این نوع کفش زود ظاهر اولیه‌ی خود را از دست می‌دهد و آن‌ قدر هم که می‌گویند عمر نمی‌کند!

اگر شما هم چنین تجربه‎‌ای دارید، باید بگوییم که با اصول نگهداری از کفش چرمی آن‌طور که باید و شاید آشنا نیستید؛ اصولی که بهتر است پیش از خرید کفش چرمی حتما بدانید تا هم ظاهر آن را مثل روز اول شیک و جذاب نگه دارید و هم طول عمر آن را افزایش بدهید.

شستشوی زیاد به معنی مراقبت از کفش نیست

اگرشما از آن دسته افرادی هستید که وسواس تمیزی کفش دارید و هر هفته کفش‌های خود را می‌شویید؛ بهتر است قبل از شستن به جنس کفش خود توجه کنید. تا زمانی که مجبور نشدید کفش‌های خود را نشویید. آب و رطوبت باعث خشک شدن، ترک خورد و در نهایت کاهش طول عمر کفش چرم می‌شود. در نتیجه بهتر است کفش‌های خود را از رطوبت حفظ کنید. در هنگام بارندگی مراقب کفش خود باشید.

اگر هوا بارانی است و قرار است به جایی بروید که ممکن است گِلی باشد؛ از پوشیدن کفش‌ های گران قیمت خود پرهیز کنید. اگر کفشتان خیس شد، فورا آن را با چیزی که در دسترس است خشک کنید؛ حتی اگر به هیچ گونه امکاناتی برای خشک کردن دسترسی نداشتید، کفش را با خاک خشک کنید. پس از آن، کفش خود را با پارچه تمیز کنید و درون کفش روزنامه قرار دهید تا رطوبت را جذب کند، سپس آن را با پنکه خشک کنید. حواستان باشد که به هیچ وجه از سشوار یا بخاری برای خشک کردن استفاده نکنید. این کار باعث ترک خوردن و خراب شدن کفش چرمی می‌شود.

روش صحیح تمیز کردن کفش چرمی

برای تمیز کردن کفش چرمی، ابتدا با یک پارچه‌ی نرم یا یک برس گرد و خاک روی کفش را پاک کنید؛ اگر باز هم لکه‌ای باقی ماند آن را با یک تکه پارچه‌ی نرم برطرف کنید. این را به‌خاطر داشته باشید که در زمان خرید کفش چرمی به یک سری ابزار و وسایل برای تمیز کردن و نگهداری آن نیز نیاز خواهید داشت؛ بنابراین حتما آن‌ها را هم تهیه کنید. سپس واکس بزنید و از نرم‌کننده‌ی چرم استفاده کنید؛ به این صورت که با برس آن را روی کفش بکشید تا پخش و جذب چرم بشود. سپس اجازه بدهید تا کفش‌ها طی شب استراحت کنند و بعد دوباره به آن‌ها واکس بزنید. درصورت تمایل می‌توانید از براق‌کننده‌ها هم استفاده کنید.

 

مراقبت از چرم

 

نبایدهای نگهداری از کفش چرمی

همان‌طور که برای نگهداری از کفش چرمی نکاتی هست که باید رعایت کنید، نبایدهایی هم وجود دارد که عدم توجه به آن‌ها عمر کفش شما را کم می‌کنند. یکی از نکته‎‌های مهم که احتمالا نمی‌دانید، این است که چرم نیاز به اکسیژن دارد؛ بنابراین نگه‌داشتن آن در کیسه‌های پلاستیکی از عمر کفش یا محصولات چرمی کم می‌کند.

این را هم به یاد داشته باشید که کفش‌های چرمی برای استفاده مکرر و روزانه مناسب نیستند. اگر آن‌ها را دائم بپوشید، ظاهر خود را از دست می‌دهند و متاسفانه هیچ‌چیز آن‌ها را به شکل اول در نمی‌آورد. بنابراین، اگر به دنبال خرید یک جفت کفش روزمره زنانه یا مردانه هستید، بهتر است نوع دیگری از کفش را انتخاب کنید یا این‌که چند جفت کفش استفاده کنید تا طول عمر آن‌ها را افزایش بدهید.

برای اینکه برخی کفش‌ها جا باز کنند و راحت‌تر باشند، می‌توان از سشوار استفاده کرد اما این موضوع در مورد کفش‌های چرمی صادق نیست و به‌طور کلی نباید آن‌ها در نزدیکی منابع گرمایی یا نور مستقیم خورشید قرار بدهید؛ چراکه با این‌ کار ممکن است رنگ چرم تغییر کند و شکل اولیه‌ی خود را از دست بدهد.

و در آخر سعی کنید همیشه کفشتان را از گرد و خاک ها پاک کنید تا گرد و خاک به بافت کفش شما نفوذ نکند همچنین کفش های خود را درون ماشین لباسشویی نشوید ماشین لباسشویی می تواند آسیب جدی به بافت کفش های شما وارد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *