پست ها

تاریخچه پیدایش کت و شلوار

پیدایش کت و شلوار

آیا تا کنون به این موضوع که کت و شلوار ها در ابتدای پیدایش کت و شلوار به چه شکلی بوده اند فکر کرده اید؟ یا کت و شلواری که الان به تن می کنید با کت و شلوار های اولیه چه تفاوت هایی دارد؟ اگر چه بسیاری از عناصر کت و شلوار آنطور که امروزه می شناسیم از زمان پیدایش آن بدون تغییر باقی مانده است، مطمئناً تفاوت هایی در جزئیات کت و شلوار امروزی در مقایسه با کت و شلوار دهه 1950 یا 1920 وجود دارد. برای درک این تفاوت‌ها، بیایید تاریخچه پیدایش کت و شلوار را از منشأ آن تا دوران مدرن دنبال کنیم.

لباس درباری سلطنتی

 

کت و شلوار های جامه سرا رو هم ببین

کت و شلوار رنگ ذغالی کد 1431

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ ذغالی کد 1431: اگر به دنبال یک رنگ لوکس، باوقار، قدرتمند، پر رمز و راز و در عین حال ساده هستید، رنگ مشکی بهترین و جذاب‌ترین گزینه است. رنگ مشکی می‌تواند به افراد و محیط خانه و کار، هوای اقتدار، هوش و پرستیژ بدهد. با استفاده از این رنگ نگران ست رنگی نخواهید بود.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار رنگ طوسی کد 1430

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ طوسی کد 1430: طوسی یک رنگ خنثی به حساب می‌آید که امروزه در صنعت مد بسیار پرطرفدار است. رنگ طوسی نمادی از عقل، سازش، بلوغ و مسئولیت است که آن را رنگ محافظه‌کارانه، زیبا و جذاب نیز می‌دانند. اگر قصد دارید از رنگ طوسی در لباس‌های خود استفاده کنید جالب است بدانید که به‌طورکلی لباس‌های رنگ طوسی آرامش و خونسردی به همراه می‌آورند.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار رنگ طوسی آبی کد 1429

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ طوسی آبی کد 1429: طوسی آبی از گروه رنگ خاکستری، رنگی است که ترکیبی از رنگ آبی را در خود دارد و به این علت در گروه رنگ های سرد قرار می‌گیرد. پس رنگ طوسی آبی ترکیبی از رنگ‌های مشکی، سفید و کمی آبی است. مثلاً ترکیب رنگ سرمه‌ای با سفید به تولید رنگ طوسی آبی منجر می‌شود.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار رنگ ذغالی کد 1428

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ ذغالی کد 1428: کت و شلوار ذغالی با رنگی که شبیه به ذغال زده شده است، شکل و شمایلی جالب و متفاوت را به لباس می‌بخشد. این محصول با رنگ غالب خاکستری تیره تولید می‌شود و معمولاً با ترکیب رنگ‌های دیگر مثل سفید، نقره‌ای و طلایی جذاب می شود.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار رنگ خاکستری کد 1427

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ خاکستری کد 1427: خاکستری به دلیل خنثی بودن یک رنگ استاندارد در جامعه مدرن است و آن را به رنگی بسیار متنوع تبدیل می کند. اگرچه در سراسر جهان چیزهای خاکستری بی شماری وجود دارد، اما به عنوان یکی از کم علاقه ترین رنگ ها در تحقیقات جهانی به نظر می رسد.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار رنگ مشکی کد 1426

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ مشکی کد 1426: این محصول با استفاده از رنگ مشکی که یک رنگ خنثی و تیره می باشد، تولید شده است. رنگ مشکی را می توان یک رنگ بدون محدودیت دانست؛ چه از لحاظ ست کردن با لباس های دیگر و چه از لحاظ موقعیتی.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار رنگ سرمه ای کد 1425

2,880,000 تومان
کت و شلوار رنگ سرمه ای کد 1425: با استفاده از پارچه رنگ سرمه ای تولید شده است؛ این رنگ از تناژ تیره رنگ آبی می باشد که از لحاظ روانشناسی، نماد آرامش است. تیره بودن این رنگ باعث شده تا سرمه ای به یک رنگ خنثی تبدیل شود تا برای استفاده در محیط های مختلف محدودیتی نداشته باشد.
 • پارچه سوپر کش
 • برش اسلیم فیت
 • دو دکمه
 • سایز 48 تا 58

کت و شلوار خاویاری مردانه رنگ مشکی کد 1419

5,800,000 تومان
کت و شلوار خاویاری مردانه رنگ مشکی کد 1419
پارچه : EARL.tex درصد الیاف : 65% wool 35% poly وزن پارچه : 360 G/M برش اسلیم فیت مدل : دو دکمه دو چاک یقه کنت سایز بندی : ۴۸ تا ۵۸

 

تاریخچه پیدایش کت و شلوار

در اوایل قرن ۱۷ میلادی، لباسی که مرسوم بود آقایان آن را در دربار های بریتانیا و فرانسه برتن کنند، Royal Court Dress نام داشت. این لباس، شباهت‌ های زیادی با کت و شلوار های امروزی داشت. با این تفاوت که مزین به انواع هنرهای دستی مانند طلا دوزی، سنگ‌ دوزی، گل‌ دوزی و… بود و از پارچه‌ هایی مانند ابریشم و پنبه تولید می‌ شد.

افرادی که این لباس‌ را می پوشیدند، معمولا صاحب سمت و یا مقامی خاص در دربار بودند. افرادی مانند وزرا، فرمانداران و… که در جلسات سلطنتی حضور پیدا می کردند، این لباس را مانند نوعی یونیفورم می‌ پوشیدند. با این حال، افرادی که دارای مقام خاصی نبودند، لباسی مشابه با Royal Court Dress می‌ پوشیدند که Court Dress نام داشت.

تفاوتی که بین این دو لباس وجود دارد، این است که Court Dress برای شرکت در میهمانی‌‌ ها و مراسم های سلطنتی، و حضور در کاخ‌ ها استفاده می‌ شد. افرادی که این لباس را می‌ پوشیدند، معمولا میهمانان یا افراد خاصی بودند که مقام‌ های پایین‌ تری داشتند. مورد دیگر آن، توسط وزرا و سایر صاحبان قدرت پوشیده می‌ شد که رسمی‌ تر، با تزیینات بیشتر و گران‌ بها تر بود و تنها در جلسات مهم سلطنتی پوشیده می‌ شد.

اما اجزای تشکیل دهنده کلی هردوی این لباس‌ ها تقریبا یکی بود. هردوی آن‌ ها از کت‌ های بلند، جلیقه، شلواری شبیه به لگ به نام Breeches، سر آستین‌ های تزیینی، کراوات یا دستمال گردن، کلاهی به نام Bicorne و یا گاها کلاه گیس داشتند. ولی تفاوتی که وجود داشت، در میزان ظرافت و متریالی بود که در آن‌ ها استفاده می‌ شد.

لباس درباری

پیدایش کت و شلوار های مدرن

Court Dress را می توان یکی از الهامات مهم در پیدایش کت و شلوار های امروزی دانست. با اینکه کت و شلوارهای امروزی تفاوت‌ های اساسی با Court Dressها دارند، اساس این دو کاملا یکی است و این اصل در کت و شلوارهای امروزی هم رعایت می‌ شود. این ویژگی، یک‌ رنگ بودن و هماهنگی اجزای این لباس است که با گذشت حدودا ۴۰۰ سال، هنوز هم تغییر نکرده.

در اوایل قرن ۱۹ میلادی، مردی بریتانیایی به نام (بو برامل) Beau Brummell، انقلابی در طراحی کت و شلوار ایجاد کرد و نمونه‌ های مدرن این لباس را وارد صنعت مد آقایان نمود. او کسی بود که با حذف تزیینات و اکسسوری‌ های غیر ضروری از Court Dress مانند کلاه گیس، گلدوزی‌ ها و زری‌ دوزی‌ ها و… کت و شلوارهای مدرن را ابداع کرد که دنیای پوشاک درباری و همچنین پوشاک آقایان را برای همیشه تغییر داد.

بخوانید:  تا زدن پوشت به روش های مختلف

کت و شلوار ابداعی بو برامل، دارای دو یا سه قطعه بود که از یک پارچه تولید می‌ شد و رنگ بندی و طراحی آن بسیار ساده تر و تیره رنگ تر بود که در آن زمان با وجود استایل‌هایی مانند Foppy (استایلی که تمرکز بسیار زیادی بر خوش پوشی و تجملاتی بودن پوشاک دارد)، تضاد داشت.

تا قبل از ابداع بو برامل، پوشاک مردانه در اروپا، تاثیر بسیار زیادی از استایل سلطنتی فرانسوی می‌ گرفت که پر از تزیینات بود و تعداد زیادی از اجزا و پارچه‌ های گران‌ قیمت در آن استفاده می‌ شد. حال، کت و شلواری که توسط برامل طراحی شد از یک شلوار جذب و لگ مانند به همراه چکمه‌های چرمی و کتی ساده و بلند تشکیل می‌ شد که شباهت زیادی به تاکسیدو های امروزی داشت.

 

پیدایش کت و شلوار های جدید تر در دوران ویکتوریایی

در دوران ویکتوریایی و به اوج رسیدن انقلاب صنعتی، همه چیز در دنیا دچار دگرگونی شد. فشن آقایان هم در این دوره، بزرگ‌ترین تغییرات را به خود دید. کت و شلوارهایی که توسط بو برامل ابداع شده بودند، راه را برای طراحان لباس، راحت کرده بود ولی خود لباسی که او ابداع کرده بود، هنوز هم جای پیشرفت و اصلاح داشت. اینجا بود که کت فراک راه خود را به کمدهای آقایان باز کرد. این لباس که از دسته پوشاک روزانه محسوب می‌ شد، یک کت بلند با رنگ بندی تیره بود که طراحی ساده و بسیار شیکی داشت. دو مدل محبوب از کت فراک، تک دکمه و دبل‌ برست یا همان چهار دکمه رایج بود.

تا قبل از فرا‌گیری کت فراک، پوشاک روزانه آقایان همان کت و شلواری بود که بو برامل ابداع کرده بود؛ یک کت بلند و تک دکمه به همراه شلوار ساتن سفید و چکمه‌ های بلند چرمی. کت و شلوار بو برامل نسبت به نمونه‌های پیشین خود، ساده و بی درد سر بود ولی در دوران ویکتوریایی، تقاضا برای پوشاک ساده‌ تر بیشتر شد. به همین دلیل، کت فراک ابداع شد. می‌توان کفت که این لباس، با الهام از  یونیفورم های سربازی آن دوران طراحی شد و سادگی این یونیفورم‌ ها را می‌ توان در کت فراک دید.

دوران ویکتوریایی

سادگی، امری مهم در پیدایش کت و شلوار های امروزی

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا در اوج پیشرفت اقتصادی و صنعتی، طراحی لباس ها ساده‌ تر می‌ شد! می‌ توان گفت با وقوع انقلاب صنعتی و تاسیس کارخانه‌ جات متعدد، آلودگی هوا، دود ناشی از سوخت ذغال سنگ، گل آلود بودن خیابان‌ها و… افزایش یافت و پوشیدن لباس‌ های روشن و تجملاتی، به کاری پر دردسر و پرهزینه تبدیل شد.

پوشیدن لباس‌های زربافت و ابریشمی که پروسه تولید پر دردسر و پر هزینه ای داشتند، در خیابان‌های آلوده لندن کار عاقلانه‌ ای نبود و از آن‌ جایی که مردم عادی توانایی کار در صنایع را بدست آورده بودند، رفت و آمد و جمعیت آن‌ها بیشتر از افراد ثروتمند شده بود. بنابراین، این نیاز به وجود آمده بود که اکثریت جامعه با یک شکل و شمایل در خیابان‌ ها ظاهر شوند.

از طرف دیگر، اقتصاد، دموکراتیزه شد و این آزادی اقتصادی بر پوشش مردم تاثیر قابل توجهی گذاشت و این پدیده نیاز به استایلی داشت که کارگران و کارگزاران را در یک لباس نشان دهد. پوشاک جدیدی که رایج شده بود، هزینه کمتری برای تولید نیاز داشت و کت و شلوارهای ترند شده، نسبت به قیمت ارزان‌ تر خود، از شیک بودن استایل مردان، کم نمی‌ کرد بلکه استاندارد های شیک پوشی آقایان، توسط کت و شلوار ها کاملا عوض شد و برخی ویژگی های بهداشتی به آن اضافی گشت. مانند استحمام روزانه و استفاده از عطر.

با فرا رسیدن دوره ادواردین، کت فراک دیگر از مد افتاد و Morning Coat جایگزین آن شد. مورنینگ کت، کتی تک دکمه و بلند است که به بهمراه جلیقه، پیراهن، شلوار فاق بلند، کراوات و همچنین معمولا با کفش‌ های آکسفورد پوشیده می‌ شود. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که مورنینگ کت، اصلی‌ترین الگو برای پیدایش کت و شلوار های امروزی بودند و حتی امروزه هم در برخی مراسم های رسمی مانند میهمانی‌ها و یادبودهای سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

شیک پوشی در اوایل قرن بیستم

در دهه ۲۰، آیتم جدیدی به نام Oxford Bags به کت و شلوارها اضافه شد که شلواری فاق بلند و گشاد بود که توسط شیک پوشان استفاده می‌ شد. کت‌ های رایج در این دوره هم، کت های تک دکمه بودند و اگر شخصی قصد پوشیدن شیک‌ ترین لباس موجود را داشت، به همراه کت تک دکمه، جلیقه چهاردکمه یا دو سینه می‌ پوشید. یکی دیگر از ویژگی‌ های کت و شلوارها در دهه ۲۰ میلادی، پهن‌ تر شدن سرشانه‌ ها بود.

در دهه ۳۰ میلادی، تغییراتی در برش و دوخت کت و شلوار ها به وجود آمد که برخی از اشکالات موجود در مدل‌ های پیشین را اصلاح می کرد مانند تنگ تر شدن پاچه‌ های شلوار‌ ها و آستین کت‌ ها. اما مهم‌ترین اتفاق این بود که مدلی به نام Stroller Suit ترند شد که کت و شلوارها را از حالت کاملا رسمی خارج کرد و این لباس را تبدیل به لباسی کرد که در هر مکانی قابل استفاده بود.

مورنینگ کت

 

اصلاح در پیدایش کت و شلوارها بعد از جنگ جهانی دوم

شاید بتوان گفت که جنگ جهانی دوم، یکی از تاثیرگذارترین واقعه ها در تاریخ بشریت است که آثار آن، تقریبا در همه چیز دیده می‌ شود. پوشاک و صنعت مد و فشن در اروپا، ضربه‌های متعددی از این جنگ خورده بود که با پایان یافتن آن، این فرصت به وجود آمده بود که این صنعت دوباره احیا شود. اتفاقی که پس از جنگ جهانی دوم برای صنعد مد و پیدایش کت و شلوار به وجود آمد، شباهت زیادی با انقلاب فرانسه داشت.

با دموکراتیزه تر شدن اقتصاد، پوشاک بار دیگر به سمت سادگی رفت اما این بار سادگی لباس‌ها ماندگار شد و تا امروز، این رویکرد همچنان ادامه دارد. کت و شلوارها در این دوره به فرم نهایی خود رسیدند. و تا دهه‌های آینده، مدل‌ های این لباس تغییرات اندکی به خود دید.

تغییرات قابل توجه در این لباس بیشتر در تغییر اندازه‌ ها، میزان و متریال پارچه، رنگ بندی و برش‌ ها دیده می‌ شد اما تاثیرگذار ترین عامل در تولید و دوخت کت و شلوارها، کمبود پارچه و سهمیه بندی‌ آن در دوران جنگ بود که باعث کمرنگ شدن برخی از مدل‌ های این لباس مانند کت دو سینه یا چهاردکمه شد که پارچه بیشتری نسبت به کت‌های تک دکمه نیاز داشت. اما در دهه‌های ۴۰ و ۵۰، با ترند شدن کت و شلوار های خاکستری مدل فلانل، کت‌های دبل برست به پوشاک آقایان بازگشت که در آن دوران، به شیک‌ ترین نوع کت و شلوار تبدیل شده بود.

 

کت و شلوار، یک نماد پایدار

بدون شک پیدایش کت و شلوار ها مسیر بسیار پر فراز و نشیبی را طی کرده است و همین را می توان دلیلی بر پویا بودن این استایل دانست. به طور کلی می توان گفت که پوشیدن کت و شلوار، به افراد کاریزما و پرستیژ اصافه می کند. دلیل این ویژگی‌ را می‌ توان در ریشه‌ی اصلی این پوشاک یافت. لباس فرم دربارهای سلطنتی بریتانیا و فرانسه، و لباس رسمی سرباز ها و ژنرال‌ های ارتش‌ های اروپایی، همگی کت و شلوار بودند که با به وجود آمدن دموکراسی، این پرستیژ و کاریزما به دنیای تجارت و سیاست ورود کرد و تبدیل به لباس رسمی حرفه‌ای‌ ها، سیاست‌ مداران و جنتلمن‌ ها شد.

شاید از برخی افراد بشنوید که کت و شلوار رو به افول است و یا دارد “از مد میافتد” اما این حرف از حقیقت فرسخ‌ ها فاصله دارد. کت و شلوار لباسی ماندگار در تاریخ بشریت است و شاید در میان سایر پوشاک، بیشترین طول عمر را داشته باشد. می‌ توانید با خیال راحت باور داشته باشید که کت و شلوار هرگز از مد نخواهد افتاد بلکه با گذشت زمان خود را با صنعت مد وفق خواهد داد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *