پست ها

نکات انتخاب کت و شلوار اداری

انتخاب کت و شلوار اداری

هر مردی حداقل به یک کت و شلوار اداری نیاز دارد. گرچه بسیاری از محیط های کار امروزی به سمت پوشیدن لباس های کژوال مانند شلوار جین، تی شرت، پیراهن آستین کوتاه و … حرکت کرده اند، اما برخی از آقایان ترجیح می دهند روحیه حرفه ای گری و بلند پروزانه خود را در لباسی که به تن دارند نیز به نمایش بگذارند. این موضوع در محیط های اداری سنتی و همچنین برای افرادی با درجه سازمانی بالا اهمیت بیشتری پیدا می کند.

اگر شما هم در چنین جایگاهی قرار دارید، باید نکات انتخاب کت و شلوار اداری و لباس های قابل پوشیدن با آن را به خوبی بلد باشید. با مطالعه این مطلب، از این به بعد با ظاهری موفق و با اعتماد به نفس بیشتری در محیط اداری خود ظاهر خواهید شد.

تاریخچه کت و شلوار اداری
در اوایل قرن نوزدهم میلادی، فردی بریتانیایی به نام بیو برامل ظاهر لباس های رسمی قرن ۱۷ ام را بازتعریف و با شرایط روز همگون ساخت. او سپس لباس طراحی شده خود را در ترویج داد، تا جایی که مردان اروپایی به پوشیدن کت و شلوارهای خوش فرم و خوش اندازه با کراوات روی آوردند. تا پایان قرن نوزدهم، کت و شلوار به یک لباس همه گیر در میان اقشار مختلف جامعه تبدیل شد.

اما امروزه کت وشلوار کاملا یک لباس محافظه گرایانه محسوب می شود. پوشیدن یک کت و شلوار زیبا و با کیفیت، یکی از آسان ترین روش های با اعتماد به نفس و حرفه ای ظاهر شدن در محیط های اداری و کاری است. انتخاب کت و شلوار اداری مناسب کمی دشوار به نظر می رسد، اما با مطالعه این مطلب می توانید استایلی حرفه ای و تاثیرگذار برای محیط های کاری خود ایجاد کنید.

انتخاب کت و شلوار اداری

رنگ کت و شلوار

مهمترین عامل در انتخاب کت و شلوار اداری ، رنگ آن است. در هنگام انتخاب رنگ کت و شلوار اداری خود، تنها رنگ های اصلی و خنثی را مد نظر قرار دهید؛ زیرا این رنگ ها همگی رسمی بوده و ست کردن آن ها با لباس های دیگر آسان تر است.

سورمه ای

سورمه ای یک رنگ خوب برای کت و شلوار اداری است، زیرا می توانید با بکارگیری جزئیاتی زیبا در استایل خود، کت و شلوار سورمه ای خود را خیلی خوب به نمایش بگذارید. مثلا پوشیدن یک کراوات قرمز با کت و شلوار سورمه ای باعث جذاب تر جلوه کردن ظاهر شما خواهد شد. بعلاوه کت یا شلوار سورمه ای را می توانید به راحتی با کت یا شلوار مشکی ادغام کنید، که این موضوع یک مزیت بزرگ محسوب می گردد.

زغالی

کت و شلوار زغالی نیز مانند سورمه ای دارای کاربرد فراوان است. زغالی بخشی از طیف رنگ طوسی است، پس شما می توانید رنگ های طوسی دیگر را نیز در کنار کت و شلوار زغالی خود داشته و استایل هایی کاملا مجزا با آن ها خلق کنید. برای مثال می توانید یک کت و شلوار طوسی کم رنگ نیز خریداری کنید که البته استایلی کژوال تر برای شما ایجاد خواهد کرد.

رنگ طوسی کم رنگ به شما اجازه می دهد تا پارچه کت و شلوار خود را با کمی نقش و طرح، مانند طرح چهارخانه، انتخاب کنید؛ زیرا که طرح ها و نقش ها روی پارچه طوسی کم رنگ بهتر دیده می شوند.

مشکی

مشکی به عنوان رسمی ترین و کلاسیک ترین گزینه در میان رنگ های کت و شلوار شناخته می شود. مشکی یک گزینه بی دغدغه بوده و امکان ندارد در هیچ شرایطی نا مناسب به نظر برسد. البته اگر در محیط اداری خود هر روز با کت و شلوار مشکی ظاهر شوید، استایل شما کمی تکراری و حوصله سر بر به نظر خواهد آمد.

آبی

آبی را می توان برادر کژوال و غیر رسمی سورمه ای دانست. رنگ آبی قابلیت این را دارد که شما را بسیار متفاوت نشان داده و ظاهرتان را درخشان کند. با کت و شلوار آبی، به مردی مدگرا در محیط اداری خود تبدیل خواهید شد.

مدل کت و شلوار

در هنگام انتخاب مدل کت و شلوار اداری، می بایست به چند نکته توجه کنید. استایل کلی کت و شلوارها در چند سال اخیر به سمت باریک شدن پیش رفته است. انتخاب کت و شلوار اسلیم فیت (slim fit)، ظاهری بهتر و مرتب تر نسبت به کت و شلوارهای گشاد و بزرگ به شما خواهد داد. البته این بدان معنا نیست که مدل های معمولی (regular fit) کت و شلوار برایتان مناسب نخواهد بود، زیرا که استایل و مدل مناسب، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

در هنگام انتخاب کت و شلوار خود به این نکته توجه داشته باشید که آستین کت شما باید حدود ۱٫۵ سانتیمتر بالاتر از آستین پیراهن تان قرار گرفته و شلوارتان هم باید به دقیقا روی استخوان لگن شما قرار بگیرد، به نحوی که برای بالا نگه داشتن آن به کمربند نیاز نداشته باشید. البته بسیاری از آقایان ترجیح می دهند که در هر صورت از کمربند استفاده کنند، زیرا با ایجاد تضاد رنگی، استایل کلی کت و شلوار را زیباتر خواهد کرد.

هیچ خیاطی نمی تواند کت و شلواری که اندازه شانه آن برای شما مناسب نیست را به خوبی تعمیر کند. حتی اگر مقدار زیادی وزن کم کنید، احتمالا سایز شانه کت و شلوار شما تغییر نمی کند، زیرا اندازه شانه در اثر لاغری تغییر چندانی نخواهد کرد. بنابراین، درز شانه کت شما هیچ گاه نباید جلوتر از سرشانه خودتان قرار گیرد، و اگر استایلی زیبا و جذاب می خواهید، نباید از اپل های بزرگ در کت خود استفاده کنید.

مدل کت و شلوار

انتخاب لباس های مناسب برای کت و شلوار اداری

پیراهن و کراوات

اگر می خواهید ظاهری حرفه ای در محیط اداری خود داشته باشید، باید کت و شلوار تان را با پیراهن و، در صورت امکان، کراوات بپوشید. نکات فراوانی برای انتخاب یک پیراهن مناسب وجود دارد. پیراهن شما نباید دارای آستین های گشاد و بلند باشد. پیراهن هایی که در ناحیه حلقه آستین یا کمر گشاد هستند نیز ظاهر بدی به استایل شما خواهند داد.

بخوانید:  کت و شلوار مناسب برای افراد چاق

پیراهنی که مدل و اندازه آن برای شما مناسب باشد بسیار حرفه ای تر به نظر رسیده، و علاوه بر محیط اداری، می توانید آن را در مناسبت های رسمی نیز به تن کنید. سعی کنید پیراهن و کراوات خود را همزمان با کت و شلوار تان خریداری کنید، زیرا می توانید تمام این لباس ها را به راحتی با هم ست نمایید.

اگر قصد بستن کراوات را دارید، مدلی را انتخاب کنید که شخصیت شما را به خوبی به نمایش گذاشته و به لحاظ رنگ با کت و شلوار تان ست باشد. بهتر است از رنگ های فلوروسنت و طرح های بچه گانه کراوات دوری کنید، زیرا این رنگ ها و طرح ها با محیط اداری سازگاری ندارند. یک کراوات مشکی باریک و یا یک رنگ خنثی می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد، زیرا به راحتی می توانید آن را با رنگ کت و شلوارها و پیراهن های مختلف خود استفاده کنید.

اکسسوری

ساعت

یک ساعت زیبا می تواند ظاهر کلی تان را بهتر کرده و شما را به استایل مورد نظر خود نزدیک تر کند. ساعت هایی با بند چرمی کمی استایل شما را متفاوت خواهد کرد، اما ساعت های استیل و نقره ای رنگ تقریبا با تمام رنگ ها قابل پوشیدن و ست کردن هستند.

دکمه سردست

دکمه سردست نیز یک اکسسوری مناسب برای به نمایش گذاشتن شخصیت شما است. می توانید دکمه سردست خود را با رنگ ساعت تان ست کرده و یا مدلی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید. لازم نیست در هنگام انتخاب دکمه سردست زیادی سخت گیری کنید، بلکه می توانید هر آنچه که با سلیقه شما سازگار است و آن را دوست دارید را بخرید. البته اغلب پیراهن ها دارای سرآستین دکمه دار هستند، پس ممکن است استفاده از دکمه سردست را تنها به چند روز از هفته اختصاص دهید.

پوشت (دستمال جیب)

اگر می خواهید ظاهری عالی و لوکس در محیط اداری خود داشته باشد، پوشت (دستمال جیب) گزینه خوبی برای شما خواهد بود؛ زیرا با افزودن جزئیاتی زیبا به استایل شما، ظاهرتان را متفاوت و مجزا خواهد کرد. برای شروع می توانید رنگ پوشت خود را با کروات تان ست کنید، و در صورت تمایل می توانید پارچه و طرح های مختلف پوشت را با استایل خود امتحان کنید. استفاده از پوشت باعث می شود تا ظاهر شما صاحب شخصیت شده و استایل تان ابعاد جدیدی به خود بگیرد.

گیره کراوات

گیره کراوات نیز یک اکسسوری عالی برای استایل بخشیدن به کت و شلوار اداری شما است. کاربرد اصلی گیره کراوات این است که با متصل کردن کراوات به پیراهن، ظاهری مرتب به شما بدهد، اما استفاده از آن زیبایی استایل شما را نیز افزایش خواهد داد. گیره کراوات دارای مدل های بسیار متنوع است، اما معمولا در دو رنگ نقره ای و طلایی دیده می شود. در مورد اکثر اکسسوری های مردانه، سادگی جذابیت بیشتری دارد. پس برای اینکه گیره کراوات شما بیشترین تاثیر را داشته باشد، در هنگام انتخاب آن مینیمال گرا باشید.

کمربند

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، کمربند نیز یک اکسسوری زیبا بوده و می تواند به رسمیت ظاهر شما بیافزاید. حتی از شلوارتان کاملا اندازه باشد، می توانید برای داشتن ظاهری بهتر، از کمربند استفاده کنید. بهتر است رنگ و طرح کمربند با کفش یکسان باشد؛ یعنی مثلا اگر کفش آکسفورد مشکی می پوشید، بهتر است کمربندتان نیز چرم مشکی باشد.

کفش

در هنگام انتخاب کفش به چشمان خودتان اعتماد کنید. کفشی که با کت و شلوار اداری می پوشید باید رسمی، مرتب و تمیز باشد.

اگر کت و شلوارتان مشکی است، بهتر است کفش خود را نیز مشکی انتخاب کنید، در غیر اینصورت از رسمیت استایل شما کاسته خواهد شد. کفش مشکی ساده و شرابی تیره نیز برای کت و شلوار زغالی مناسب هستند. کت و شلوار سورمه ای را نیز می توانید، با توجه به موقعیت، با کفش مشکی، قهوه ای و شرابی تیره بپوشید.

کت و شلوار طوسی روشن با کفش شتری رنگ زیبا می شود. کفش های شتری، هشت ترک قهوه ای و لوفر مشکی طرح دار نیز با کت و شلوار آبی فوق العاده خواهند بود.

چگونه در محیط اداری کت و شلوار بپوشیم؟

چگونه در محیط اداری کت و شلوار بپوشیم

  • قرار است با هوش و جذاب به نظر برسید، پس هرچه که می خرید باید کاملا اندازه تان بوده و مدل آن برای شما مناسب باشد. باید کفش شما تمیز باشد، پیراهن تان داخل شلوارتان بوده و دکمه بالای کت شما نیز بسته باشد.
  • کت و شلوار اداری خود را از میان رنگ های اصلی انتخاب کنید تا علاوه بر رسمی بودن، در ست کردن آن نیز با مشکل مواجه نشوید. رنگ های طوسی، مشکی و سورمه ای را به عنوان انتخاب های اصلی خود در نظر گرفته و در صورت تمایل، گزینه های کم رنگ و پر رنگ همین موارد را نیز مد نظر قرار دهید.
  • از استفاده از اکسسوری نترسید. از گیره کراوات، ساعت و کمربند استفاده کنید تا ظاهرتان از یکنواختی خارج شود.
  • در هنگام انتخاب کفش به رسمی بودن مدل آن و هماهنگی رنگ کفش با کت و شلوار توجه داشته باشید.

نکته پایانی

همانطور که مشاهده کردید، انتخاب کت و شلوار اداری چندان هم کار سختی نیست. هدف از این مطلب این بود که بتوانید گزینه های اصلی و روزمره خود را شناسایی کنید. سعی کنید استایلی ساده داشته باشید، چون سادگی جذاب است! استایل اداری شما باید ساده و کارامد باشد، زیرا احتمالا دوست ندارید هر روز صبح فکرتان را به این موضوع مشغول کنید که کدام کت و شلوار را با کدام لباس به تن کنید.

وقتی به ست کردن کت و شلوارهای ساده خود عادت کردید، می توانید با کمی طرح و نقش، استایل تان را متفاوت تر به نمایش بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *